

5 pszichoszociális
kockázati tényező 2024.
-
a munkahelyi stressz
-
az erőfeszítés és a jutalom egyenlőségének hiánya
-
a munkahely bizonytalanságának kérdése
-
a hosszú munkaidő/túlóra
-
a munkahelyi zaklatás
Egy kutatásban* az ezeknek való kitettség arányát vizsgálták a depresszió és szív-érrendszeri betegségek esetében. Az eredmények alapján a depresszió esetén 17-35%, míg szív-érrendszeri betegségek esetén 5-11% volt a kitettség aránya.
A munkahelyi stressz és az egészségi állapot összefüggései
Miért fontos érteni a munkahelyi stressz összefüggéseit?
Mit tehet a vezető?



A tartós, kezeletlen munkahelyi stressz számos negatív következménnyel járhat a munkavállaló testi és lelki egészségére nézve, és különféle tünetek és megbetegedések formájában mutatkozik meg. A tartós stressz komoly hatással lehet a munkahelyi motivációra és teljesítményre, hosszú távon a hatékonyság csökkenéséhez és az egész szervezet működési zavaraihoz vezethet.
A munkahelyi stressz sokféle forrásból származhat, például túlzott munkaterhelés, alacsony juttatások, érzelmi kihívások és túlvállalás. Fontos az ilyen stresszforrások azonosítása és kezelése, valamint a fokozott stressznek kitett munkavállalók felismerése és segítése. Ehhez hatékony mérőeszközöket és célzott stresszcsökkentő programokat kell alkalmazni a munkahelyeken.
A vezetőnek a munkavállalók mentális és fizikális egészség fontosságát kell előtérbe helyeznie. Személyes példamutatással és vezetői eszköztárának a folyamatos bővítésével kell támogatni a munkavállalókat. Aktív közreműködője kell legyen az átfogó munkahelyi pszichoszociális kockázatok felmérésének és azok hatékony kezelésével kell hozzá járulnia a pozitív munkahelyi légkör kialakításához.

Hogyan és miben segít a stressz és pszichoszociális kockázatfelmérés?
Nemcsak felmérjük a kockázatokat, de megoldást is adunk a problémák kezelésére.
Célunk, hogy egyéni-csoportos és szervezeti szinten azonosítsuk be azokat a stresszfaktorokat pszichoszociális kockázati tényezőket, amelyek befolyásolhatják a munkahelyi jóllétet és teljesítményt.
Pszichoszociális kockázatfelmérésünkkel és a csoportos és szervezeti riportok segítségével átfogó képet tudunk biztosítani a szükséges egyéni-vezetői és szervezeti szintű beavatkozásokhoz.
Felmérés - Értékelés -Akciótervezés - Protokollok
-
Átfogó felmérés: Szakértőink az ISO 450003:2021 szabványhoz illeszkedően vizsgálják meg a munkahelyi pszichoszociális kockázatokat.
-
Az ESG mentén: a társadalmi felelősségvállalás részeként a vállalatoknak intézkedéseket kell tenniük a munkavállalók mentális jóllétének védelme érdekében.
-
Személyre szabott értékelés: Az egyéni, csoportos és szervezeti szintű riportok segítségével megvalósítható lépéseket javaslunk.
-
Komplex megoldást kínálunk: Oldalunkon pár kattintással igényelhető a teljes körű pszichoszociális kockázatfelmérés.


Eleget téve a törvényi szabályozásnak
A törvényi előírások szerint a munkáltatónak kötelessége a pszichoszociális kockázatok felmérése, és csökkentése, a munkahelyi stressz problémájának kezelése.
Hazánkban a hatályos 2011. évi CXCI törvény 175. § (1) bekezdésének értelmében a munkáltató a kockázatértékelést és a megelőző intézkedések meghatározását legalább három évente köteles elvégezni.
Készen állsz a változásra?
Pszichoszociális kockázati felmérésünkkel segítünk szervezeti szinten felmérni a stresszt: egyéni, csoportos és vállalati szinten. A felmérés után konkrét megoldásokat kínálunk hogyan javítsd a munkahelyi légkört és növeld a dolgozók elégedettségét. Minden munkavállaló a kitöltést követően egy azonnali egyéni stresszleltárt kap, amellyel célzott lépéseket tehet a saját jóllétének növelése érdekében. Ne hagyd ki ezt a lehetőséget a változásra; igényeld szolgáltatásunkat még ma, és támogatni fogunk a kezdetektől a megvalósításig!